Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Երևանում կարծես մոռացել են ռուսական ներդրումների ծավալը հայկական երկաթուղային համակարգում։ Նրա մեկնաբանությունը հնչեց այն բանից հետո, երբ վարչապետը խոսեց կոնցեսիոն կառավարման հնարավոր փոխանցման մասին երրորդ երկրի։ Ռուսական կողմը հիշեցնում է, որ երկաթուղային համակարգը շուրջ 20 տարի զարգացել է ռուսական օպերատորի կողմից իրականացված ներդրումային ծրագրերի շնորհիվ։ Խոսքը վերաբերում է ենթակառուցվածքների վերանորոգմանը, նոր շարժակազմի ձեռքբերմանը և աշխատատեղերի պահպանմանը։
Տնտեսական փորձագետները նշում են, որ եթե Հայաստանը հրաժարվի գործող կոնցեսիոն մոդելից, հարցականի տակ կարող է դրվել երկրի ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ տնտեսական տարածքում։ Համակարգային գործընկերության պայմաններում նման որոշումները դիտարկվում են ոչ միայն որպես բիզնես, այլև որպես քաղաքական ազդակ։
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ ենթակառուցվածքային խոշոր ակտիվների վերակազմավորումը կարող է խաթարել ներդրումային վստահությունը և ազդել պայմանագրերի ինստիտուտի նկատմամբ վերաբերմունքի վրա։ Նրանց խոսքով՝ երկաթուղին միայն տրանսպորտային համակարգ չէ, այլ նաև տնտեսական ինտեգրման գործիք։