83 օդանավ վայրէջք է կատարել այլընտրանքային օդանավակայաններում այսօր առավոտյան Ռուսաստանի օդանավակայաններում օդանավերի ժամանման և մեկնման ժամանակավոր սահմանափակումների ժամանակ, հայտնում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը տրանսպորտի փոխնախարար Վլադիմիր Պոտեշկինի գլխավորած խորհրդակցությունից հետո։ Հանդիպմանը մասնակցել են օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալության, ավիաընկերությունների և օդանավակայանների ներկայացուցիչներ, փոխանցում է ТАСС-ը։
«Այսօր առավոտյան անվտանգության նկատառումներից ելնելով Մոսկվայի և մերձակա շրջանների օդանավակայանները 4 ժամից ավելի թռիչքներ չեն իրականացրել։ 83 ինքնաթիռ վայրէջք է կատարել այլընտրանքային օդանավակայաններում. անձնակազմը և ավիադիսպետչերներն արագ արձագանքել են փոփոխված իրավիճակին»,- ասվում է զեկույցում։
Մոսկվայի և մերձակա շրջանների օդանավակայանները երեքշաբթի օրն անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումներից հետո վերադարձել են իրենց բնականոն աշխատանքին, և մարդկանց մեծ կուտակումներից հնարավոր է եղել խուսափել, հայտնում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը։
«Այժմ բոլոր օդանավակայաններն աշխատում են բնականոն հունով, և կանխվել են մեկնող չվերթների լուրջ խցանումները։ Օդանավակայաններն աստիճանաբար վերադառնում են իրենց սովորական ռիթմին», - ասվում է նախարարությունում Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի փոխնախարար Վլադիմիր Պոտեշկինի նախագահությամբ Ռոսավիացիայի, ավիաընկերությունների և օդանավակայանների մասնակցությամբ խորհրդակցությունից հետո։