«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության համահիմնադիր, տնտեսագիտության թեկնածու Դավիթ Անանյանը այսօր՝ փետրվարի 17-ին, ներկայացրել է քաղաքական թիմի` Հայաստանի տնտեսական զարգացման մոդելը, որը ներառում է յոթ առանցքային ուղղություն։
Մենք ասում ենք՝ խնդիրն այն չէ, որ Հայաստանը տարածքով փոքր է կամ «անհարմար» աշխարհագրական դիրք ունի, այլ՝ որ վեր է ածվել սպառման վրա գոյատևող պետության` առանց զարգացած արդյունաբերության ու ենթակառուցվածքների։ Հետևաբար, մենք Հայաստանը դարձնելու ենք արտադրական, արդյունաբերական և տեխնոլոգիական հանգույց՝ ստեղծելով բազմաբևեռ տնտեսական կապեր և լոգիստիկ համակարգ։
Մենք ասում ենք՝ «որակյալ» տնտեսական աճ հնարավոր չէ ապահովել առևտրով և շինարարությամբ, պետք է արտադրել և արտահանել։ Հետևաբար, ստեղծելու ենք արդյունաբերական գոտիներ (կլաստերներ), որտեղ բիզնեսի ռիսկերը նվազելու են, ներդրումները՝ աճելու, խթանելու ենք մրցունակ արտադրանքի ստեղծումը՝ ինժեներիայի և տեխնոլոգիաների միջոցով։ Արդյունքում ունենալու ենք ոչ միայն աճ, այլ նաև տնտեսական անկախություն։
Մենք ասում ենք՝ փոքր և միջին բիզնեսը տնտեսության սոցիալ-տնտեսական ողնաշարն է, որովհետև ունի աշխատատեղ ստեղծելու, միջին խավ ձևավորելու, ինչպես նաև մարզերը զարգացնելու հեռանկարային ներուժ։ Հետևաբար, «ողնաշարը» շտկելու նոր միջոցներ են անհրաժեշտ․ ՓՄՁ-ների համար, բացի բանկային վարկերից, հասանելի են լինելու բորսայական հարթակները՝ որպես կապիտալի ներգրման այլընտրաքային միջոց։
Մենք ասում ենք՝վերաիմաստավորելու ենք բաժնետիրական ընկերությունները՝ արժեթղթերը հասանելի դարձնելով քաղաքացիների անձնական ներդրումների համար։ Հետևաբար, արժեթղթերի շուկան բոլորի համար պետք է լինի գրավիչ և հասկանալի։ Վերաիմաստավորված բաժնետիրական ընկերությունների շահույթը հարկվելու է վերջինիս բաշխման պահին, ինչը հնարավորություն է տալու ընկերությանը վերաներդրում անել՝ միաժամանակ կուտակելով կապիտալ։
Մենք ասում ենք՝ Սփյուռքի տնտեսական ներուժը լիարժեքորեն չի օգտագործվում, որովհետև գործել է բարեգործության մոդելը․ Սփյուռքը դիտվել է որպես դրսից օգնություն տրամադրող կողմ, իսկ Հայաստանը՝ որպես մշտապես աջակցության կարիք ունեցող երկիր։ Հետևաբար, Սփյուռքը պետք է դառնա Հայաստանի տնտեսության կառուցման համահեղինակ։ Սփյուռքն ունի կապիտալ, փորձ, շուկաների հասանելիություն, միջազգային կապեր, որոնք ներդնելու ենք Հայաստանի տնտեսության մեջ։
Մենք ասում ենք՝ պետք է փոխել հարկման մոտեցումը, որովհետև փոխվում է տնտեսության մոդելը՝ սպառման վրա հիմնված տնտեսությունից դառնալով արտադրող և արտահանող։ Հետևաբար, որպես անցումային փուլ, նախևառաջ չեղարկելու ենք 2025թ․ հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած փոփոխությունները, որով ՓՄՁ-ների հարկային բեռը անհիմն բարձրացվել էր գրեթե կրկնակի։ Մենք շրջանառության հարկն անմիջապես, իսկ ԱԱՀ-ն՝ աստիճանաբար փոխարինելու ենք վաճառքի հարկով։
Սոցիալական արդարությունը վերականգնելու նպատակով ներդրվելու է եկամտային հարկի պրոգրեսիվ հարկման համակարգ, որի արդյունքում ՓՄՁ-երի համար կիրառվելու է եկամտային հարկի ավելի նվազ՝ 12% կամ 18% դրույքաչափ՝ ապահովելով համաչափ հարկային բեռ։
Մենք ասում ենք՝ պետք է ներդնենք ազգային արժույթի երրորդ ձևը՝ կանխիկի և անկանխիկի հետ համարժեք և 1:1 փոխարկելի թվային դրամ, որի հիմնական նպատակը հանրային փողը վերահսկելի դարձնելն է։
Հետևաբար, օրինակ թվային դրամով պետական գնումները կատարելու դեպքում պետության նկատմամբ վստահությունը դառնում է հաշվարկելի, ոչ զգացմունքային՝ վերացնելով կոռոպցիայի ռիսկերը, ինչպես նաև տեխնիկապես կանխելով հանրային միջոցների հնարավոր արտահոսքն ու չարաշահումը։