գ. պատվի և արժանապատվության,
ե. պատասխանատվության գիտակցության,
ուսուցման և կիրառության մասին է:
զ) Քրիստոնեական կրթադաստիարակության կարևորագույն առանձնահատկությունը անհատապաշտության և եսապաշտության մերժումն է և ազգային, հանրային, համայնքային կյանքում, ինչպես նաև միջազգային հարաբերություններում և հարթակներում պատասխանատվության և պարտավորությունների շեշտադրումն ու դրսևորումն է:
է) Ուսումնառության տարեշրջանի առանձնահատուկ բաղադրիչը պետք է լինի ուսումնամարզական ճամբարների ստեղծումն ու իրականացումը հատուկ ծրագրով: Միաժամանակ անհրաժեշտ է հնարավորություն ստեղծել պատանիների և երիտասարդների համար` մասնակցելու միջազգային լավագույն փորձ ունեցող ճամբարների` ըստ համապատասխան կրթական նախասիրությունների և ուղղությունների:
Բ. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆԸ ՈՐՊԵՍ ԱՄԲՈՂՋՈՒԹՅՈՒՆ
Կրթության ամբողջականության կարևոր բաղադրիչներ են գիտությունն ու մշակույթը` որպես ընդհանուր կրթադաստիարակչական առաքելություն:
ա) Այս ամբողջականությունն ազգային և հոգևոր ինքնության ճանաչողության, գնահատման, պահպանման և զարգացման կարևորագույն արժեք է:
բ) Հիշողությունը և շարունակականությունը կրթության, գիտության և մշակույթի ամրապնդման և զարգացման առանցքային եզրաշերտն է:
Գ. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆԸ ՈՐՊԵՍ ԻՆՔՆՈՒԹՅՈՒՆ
ա) Կրթությունը չափազանց կարևոր է ոչ միայն ուրույն մշակութային և քաղաքակրթական միջավայր ձևավորելու, այլև արտաքին քաղաքակրթական միջավայրերից եկող հոսանքները զսպելու առումով:
բ) Սա չի նշանակում` մերժել համաշխարհային կրթամշակութային զարգացման միտումները, այլ ընդհակառակը` արժևորելով ներմշակութայնացնել, տեղայնացնել և ներդնել հայկական միջավայրում` հարազատ ազգային-քրիստոնեական նկարագրին:
գ) Հայ ժողովրդի կրթության և հոգևոր գիտակցության լեզուն հայոց լեզուն է:
դ) Հայոց լեզվի խրախուսումը, տիրապետումը, անաղարտ հայերենի կիրառությունը և հարազատ մտածողության ձևավորումը խարիսխն է հայ ինքնության և մշակույթի: Այդուհանդերձ միաժամանակ անհրաժեշտ է ողջունել և քաջալերելով օտար լեզուների իմացությունն ու կիրառությունը:
ե) Հայ Եկեղեցու ծիսական-տոնական կյանքը, հատկապես Սուրբ Պատարագը` իր հեգևոր փրկչական խորհրդով հանդերձ, հիշողության փոխանցումն է, սերունդների միջև անցյալի և ներկայի անքակտելի հանգույցն է` միտված ապագային:
Դ. ՈՒՍՈՒՑԻՉԸ ՈՐՊԵՍ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ՀԵՂԻՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
ա) Կրթության առաքելության մեջ առանցքային է ուսուցչի դերը` որպես բարձրագույն հեղինակություն:
բ) Ուսուցիչը ոչ միայն դասատվություն կատարող և գիտելիք փոխանցող է, այլ առաքինության և բարոյականության դաստիարակ ու առաջնորդ է:
գ) Անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել ուսուցչի առաքինի նկարագիրը, խոսքի և գործի համապատասխանությունը, արժանապատիվ նյութական բարեկեցության հնարավորությունը:
դ) Հատուկ ուշադրության են արժանի ուսուցիչ-աշակերտ փոխհարաբերությունները` ուսուցչի դերն ու կերպարը և աշակերտի դերն ու պատասխանատվությունը. «Հանդիմանի’ր, սաստի’ր, հորդորի’ր մեծ համբերությամբ և ուսուցանելով… ծառայությունդ հասցրու իր ավարտին» (Բ Տիմ. Դ:2-5) և «Որդյա’կ, եթե ցանկանաս, կդաստիարակվես… քո ոտքը դիր նրա կապանքների մեջ և քո պարանոցը նրա շղթաների մեջ…» (Սիրաք Զ:33,24-32)
ե) Համակարգը պետք է ծառայի.